691 600 831 (dni robocze w godz. 8:00 – 16:00)
Rabat na opaski naprawcze na zamówienia od 1500 zł – dowiedz się więcej
Dostawa od 15 zł – zobacz opcje
menu
Opaski naprawcze producent

22 czerwca 2022

Obejma naprawcza do rur – charakterystyka

Niewielka usterka układu wodno-kanalizacyjnego nie musi być powodem do obaw. Kosztowna naprawa i wzywanie fachowca to nie jedyne rozwiązanie. Nawet amator może sam poradzić sobie z usunięciem defektu dzięki użyciu gotowego zestawu naprawczego do rur. Opaski naprawcze do rur PCV, żeliwnych czy stalowych pozwalają na pozbycie się przecieków czy nieszczelności w łatwy, szybki i przede wszystkim tani sposób. W środku obejma wyścielona jest specjalnie wyprofilowaną gumą , co tworzy skuteczną izolację i narzędzie lepiej przylega do powierzchni rury. W ten sposób zapewnione jest najlepsze uszczelnienie i każdy przeciek zostaje zatamowany.

Jak wybrać zestaw naprawczy do rur?

Wiele osób zastanawia się, czy pęknięta rura może być nadal eksploatowana. Odpowiedź brzmi: tak, przy odpowiednim jej uszczelnieniu. Sprawdzi się tu obejma naprawcza do rur PCV, która zabezpieczy uszkodzone miejsce i umożliwi dalsze użytkowanie instalacji wodnej. Wykorzystanie tego narzędzia jest niezwykle proste – wystarczy jedynie zamocować dwie jego części na szczelinie i zacisnąć je. Warto wyposażyć się w taki zestaw w razie nagłych wypadków – woda jest niezbędna w domu, a szybka naprawa pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt, jakim jest atest PZH. Jest konieczny w przypadku komponentów używanych przy naprawie instalacji z wodą pitną.

Jak zbudowane są opaski naprawcze na rury?

Opaski naprawcze wytwarza się ze stali nierdzewnej lub do specjalnych celów z kwasoodpornej , a ich wnętrze wyłożone jest specjalną gumą dla lepszego przylegania do rury. Blacha o dużej grubości zapewnia trwałość, wytrzymałość i skuteczność ochrony przed wyciekami. Producenci oferują wiele ich wymiarów i długości na zamówienie. Obejma naprawcza do rur posiada też różne konfiguracje, które zależą od średnicy. Wyróżnia się opcje jedno-, dwu, a nawet dziesięciodzielne. Maksymalna temperatura, w której zachowują swoje właściwości, wynosi nawet do 130°C dla wody, natomiast graniczne ciśnienie robocze to 10 bar.

Gotowy zestaw naprawczy jest złożony z kilku elementów: samocentrującego systemu zamykającego, kątownika napinającego, mostka napinającego i płyty mostkowej ze stali, śrub i nakrętek. Uszczelka ma kształt kratownicy, co sprawia, że gwarantuje skuteczniejsze hamowanie wycieków. Obejma cechuje się najwyższą jakością użytych materiałów i starannym wykończeniem – krawędzie są gratowane, aby zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo. Opaska naprawcza sprawdzi się nie tylko w rurach PCV, ale też wykonanych z innych tworzyw: stali, żeliwa czy mieszanek azbestowo-cementowych, a nawet betonowych. Do wyboru jest również rodzaj stali korpusu: nierdzewna bądź kwasoodporna. Stalowe obejmy rurowe są zdecydowanie lżejsze i bardziej plastyczne niż np. ich odpowiedniki żeliwne i nie pękają przy montażu.

Montaż opaski naprawczej na rurze

Aby umieścić obejmę naprawczą na rurze, pierwszym krokiem jest rozkręcenie jednego zamka i wyjęcie z niego śruby. Następnie należy poluzować resztę w taki sposób, aby śruby nadal znajdowały się w otworach. W dalszej kolejności trzeba otworzyć szeroko opaskę i umieścić ją na rurze tak, aby mieć łatwe dojście do zamka. Wówczas można zakręcić pierwszą śrubę, która delikatnie zaciśnie narzędzie na rurze i kolejno dokonać tego samego z pozostałymi. Odpowiednie zaciśnięcie opaski sprawi, że wyciek zostanie zahamowany, a instalacja skutecznie uszczelniona.

Najczęstsze zastosowania opasek naprawczych

Opaski naprawcze na rury cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, jak i fachowców. Są wykorzystywane do naprawy rurociągów dystrybuujących wodę, ścieki, media nieagresywne i substancje obojętne chemicznie. Najczęściej kupuje się je w celu uszczelnienia pęknięcia przewodu, pokrycia ubytków w spawach, łączenia rur czy zasłonięcia miejsc porowatych, szczelin i otworów. Niektóre typy obejm stosuje się również do podłączeń sanitarnych, gazowych czy przemysłowych. Na rynku z łatwością można zamówić opaskę u producenta zgodną z indywidualnymi potrzebami

Obejma naprawcza do rur DN 100/500

27 maja 2022

Jakie właściwości mają obejmy naprawcze do rur?

Zepsuta rura – dziurawa lub nieszczelna – nie musi być powodem to wymiany całej instalacji. Dostępnych jest wiele metod umożliwiających skuteczną i trwałą naprawę. Najprostszą formą elementu naprawczego jest metalowa łata, którą można nałożyć, aby zakryć ubytek. Należy ją przytwierdzić do powierzchni poprzez wykonanie spoin pachwinowych. Ścianka rury w obszarach spoiny musi mieć wystarczającą grubość i być wolna od wad. Ten sposób jest jednak rzadko stosowany z uwagi na fakt, że to proces wymagający wprawy i odpowiedniego sprzętu, a istnieją znacznie szybsze opcje.

Zalety stosowania opasek uszczelniających

Obejmy naprawcze to proste i solidne rozwiązanie do reparacji rur stalowych, miedzianych, azbestowo cementowych, żeliwnych i plastikowych. Mogą być stosowane do trwałej naprawy pęknięć czy dziur w rurach. Opaska uszczelniająca ze stali nierdzewnej jest najczęściej produkowana ze stali AISI 430 lub AISI 304. Obejma jest wyposażona w uszczelkę z gumy, którą tworzy się z różnego rodzaju materiałów takich jak np. EPDM, NBR. Uszczelka ma powierzchnię w kratkę i przy większych średnicach wkładkę metalową, co wpływa na jej szczelność. Na rynku dostępne są również ogniochronne opaski uszczelniające, które przy wysokiej temperaturze (220°C) pęcznieją i wypełniają części rur.

Opaski działają w instalacjach naziemnych oraz podziemnych, zapobiegając przedostawaniu się brudu, wody, owadów i innych elementów do rury. Ponadto są odporne na chemikalia, promienie ultrafioletowe, rozwój grzybów i gaz kanalizacyjny. Sprawdzą się na uszkodzonych odcinkach rur – w miejscu pęknięć wzdłużnych i poprzecznych, punktowych, liniowych, korozji, porów, wżerów bądź nieszczelności spowodowanych mrozem. Można opaską uszczelniającą łączyć ze sobą rury o takiej samej średnicy zewnętrznej. Możliwy jest ich montaż również w instalacjach z wodą pitną. Jeśli producent ma Atest do kontaktu z wodą pitną. Takie niewielkie akcesoria pomogą znacząco zaoszczędzić czas i pieniądze na poważnych i drogich naprawach układów wodno-kanalizacyjnych. Nie wymagają także pomocy specjalisty. Oprócz tego służą też często do skorygowania nieszczelności systemów sprężonego powietrza, a także rozbudowy instalacji wodnych przy ciśnieniu roboczym nieprzekraczającym 10 bar.

Rola obejmy rur w sieci wodociągowej

Konstrukcja sieci wodociągowej opiera się na zwartym i skutecznym podłączeniu przyłączy do głównego rurociągu. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie obejmy do danego rurociągu. W związku z tym należy zweryfikować, z jakiego materiału jest zbudowany, aby dobrać odpowiedni rozmiar opaski . Ze względu na różne średnice zewnętrzne rur metalowych, azbestocementowych, PCV/PE zalecane są różne opaski Konieczny będzie pomiar średnicy rurociągu i przyłącza oraz sprawdzenie jego typu.

Obejmy naprawcze do rur – szybki sposób na usunięcie usterki

Nieszczelność czy dziura w rurze nie musi od razu być powodem do jej wymiany. Z pomocą przychodzą obejmy naprawcze do rur, które służą do eliminacji usterki. Maksymalne ciśnienie w sieci wodociągowej, które uszczelni opaska, to 6 -10 bar w zależności od średnicy uszkodzonej rury. Innym ich zastosowaniem jest łączenie rur zakończonych bosym końcem o jednakowym przekroju zewnętrznym. Można ją z łatwością osadzić w wybranym miejscu dzięki dołączonym śrubom mocującym. Nakładka zakryje pęknięcie, co pozwoli na dalsze korzystanie z instalacji bez konieczności kosztownych, gruntownych remontów. Tego typu uszczelniacze są oferowane przez producentów w różnych wariantach długości. Można je dopasować do szerokiego zakresu średnicy zewnętrznej – od 18 do nawet 1256 mm. Obejma uszczelniająca może także pełnić rolę łącznika dla rur. Wybór opasek naprawczych obejmuje szeroką gamę produktów, których głównym celem jest przywrócenie uszkodzonych systemów rurowych do ich pierwotnej zdolności serwisowej i oczekiwanej żywotności.

Opaska naprawcza do rur

29 kwietnia 2022

Naprawy rur i inne wykorzystanie opasek naprawczych

Opaski naprawcze do rur znacznie usprawniają funkcjonowanie wszelkich instalacji wodno-kanalizacyjnych. Dzięki nim, jak wiadomo, nie są już konieczne gruntowne i inwazyjne naprawy całych systemów. Drobne usterki w instalacjach nie muszą wiązać się już z koniecznością wzywania fachowca. Dzięki odpowiednim elementom w zakupionej opasce naprawczej można samemu szybko i skutecznie usunąć przyczynę awarii w domu lub mieszkaniu. Komponenty przydatne w naprawach usterek różnego typu materiałów mogą być wykorzystywane do uszczelniania rur i zaworów. . Uszczelki, obejmy i potrzebne narzędzia można nabyć u producentów, w hurtowniach stacjonarnych i sklepach internetowych.

Opaski naprawcze — jakie mają zastosowanie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że większość awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych nie jest na tyle poważnych, by nastąpiła konieczność korzystania ze specjalistycznych usług fachowca. Znacznie szybszym i tańszym rozwiązaniem jest zamówienie odpowiedniej opaski naprawczej. Główną zaletą wykonania samodzielnej naprawy przy użyciu zakupionych elementów jest więc oszczędność czasu i pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że eliminuje konieczność wezwania fachowca i wymiany całej rury, co zwykle jest już o wiele bardziej kosztowne. Obejmy naprawcze z łatwością dobrać można natomiast do gotowych elementów, które znajdują się np. na wyposażeniu domu, ponieważ ich wymiary są zwykle uniwersalne. Można też zmierzyć obwód, a w sklepie z opaskami naprawczymi, fachowcy dobiorą odpowiedni rozmiar opaski. Umożliwia to więc sprawne łączenie części oraz uszczelnianie ubytków w sposób całkowity.

Obejmy naprawcze do rur — szybkie usunięcie awarii

Najpoważniejszym skutkiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych jest blokada dostaw bieżącej wody do gospodarstw domowych lub obiektów użytku publicznego. Duża liczba rur, która tworzy konstrukt odprowadzania wody z zakładu wodociągowego do punktu docelowego, buduje system odporny na ciśnienie, wysoką temperaturę oraz związki chemiczne. Elementy łączące rury muszą więc wyróżniać się niezwykłą wytrzymałością oraz odpornością na wszelkiego typu uszkodzenia. Wstawienie opaski naprawczej w miejscu pęknięcia lub odkształcenia rury umożliwia dalszy swobodny dostęp do wody. Profesjonalne obejmy stanowią obecnie najskuteczniejsze akcesorium reparacyjne. Odpowiedzialne są za szybkie i bezinwazyjne uszczelnianie konstrukcji. Dzięki dużej różnorodności i specyfikacji tych elementów możliwe jest sprawne usunięcie awarii w instalacjach domowych oraz miejskich zakładach ściekowych. Nie tylko usterki mechaniczne czy powstałe wskutek kontaktu ze związkami chemicznymi mogą być powodem użycia profesjonalnych opasek naprawczych. Te służą bowiem również do łączenia rur, a dzięki doborowi odpowiednich materiałów uszczelek możliwe jest stosowanie ich w miejscach, które wymagają np. odporności komponentów instalacyjnych na ogień i szkodliwe chemikalia.

Jakie funkcje spełnia opaska uszczelniająca?

Opaski do naprawy rur nie tylko pozwalają szybko uszczelnić miejsce awarii i odpowiednio zabezpieczyć ubytek, ale także zaplombować wyciek. Wnętrze obejmy wykonanej z materiałów syntetycznych, gumowych ma natomiast za zadanie całkowicie uszczelnić przestrzeń i zabezpieczyć całą instalację przed przeciekaniem wody. Dobrze dobrana opaska uszczelniająca szybko rozwiązuje problem wycieków spowodowanych pękniętymi lub zardzewiałymi rurami. Obecnie tego typu elementy posiadają także atest PZH, dzięki czemu z powodzeniem można stosować je w instalacjach do wody pitnej. Dzięki opasce uszczelniającej możliwe jest także sprawne łączenie rur, co znajduje zastosowanie przy konstruowaniu nowych instalacji oraz rozbudowie już istniejących. Można zastosować rozmiary od DN 15 do nawet DN 1200. Najważniejsze jest dopasowanie opaski uszczelniającej, naprawczej do średnicy zewnętrznej. Współczesne modele produktu tworzone są w oparciu o średnice rur dostępnych na rynku, różne warianty długości uszczelnienia i ciśnienia. Można także wykona opaskę naprawczą na nie typową średnicę zewnętrzną rury. W tym celu najlepiej skontaktować się z producentem takich opasek naprawczych, uszczelniających. Łączeniu mogą podlegać zarówno rurociągi stalowe i PVC, jak i bezciśnieniowe systemy kanalizacji z żywic poliestrowych i włókien szklanych.

Opaska naprawcza DN400

18 marca 2022

Niezawodne systemy połączeń rurowych

Obejmami naprawczymi rur nazywamy elementy niezbędne do uszczelnienia ich konstrukcji. Tworzą one niezawodne systemy, które zapewniają długotrwałe użytkowanie bez konieczności podejmowania napraw. Najczęściej wykonane są z niezwykle odpornego na wszelkiego rodzaju uszkodzenia materiału czyli stali nierdzewnej i gumy. Ze względu na swoje specyficzne właściwości doskonale sprawdzają się do uszczelnienia pęknięć w instalacjach wodnych oraz układach sprężonego powietrza. Dzięki dużej różnorodności oferowanych na rynku materiałów naprawczych, wszelkiego typu uchwyty, zaciski i obejmy wykorzystać można w przemyśle wodno-kanalizacyjnym, systemach grzewczych, gazowych, wentylacyjnych oraz do budowy i napraw połączeń rurociągowych.

Obejmy naprawcze do rur – szerokie zastosowanie

O popularności i niezawodności elementów rurowych uszczelniających konstrukcje świadczy choćby szerokie zastosowanie i brak konieczności dokonywania częstych przeglądów czy napraw. Poza popularnymi na rynku opaskami ogromnym zainteresowaniem w branży wodno-kanalizacyjnej cieszą się także doszczelniacze złączy, łączniki rurowe oraz specjalistyczne zabezpieczenia do hydrantów nadziemnych. Obejmy naprawcze do rur stalowych to elementy znajdujące szerokie zastosowanie w wielu branżach. Można do nich zaliczyć między innymi przemysł meblowy, maszynowy, elektrotechniczny oraz budowlany. W zależności od tego, gdzie i na jaką średnicę zostaną użyte, będą różniły się wielkością oraz grubością ścianek. Mogą być wykorzystane do uszczelnienia profili wykonanych z różnych materiałów, takich jak stal, aluminium, azbestocement, żeliwo czy tworzywa syntetyczne. Jest to doskonała metoda połączenia przewierconych lub uszkodzonych rur pod ciśnieniem bez przymusu spawania, klejenia czy gwintowania zarówno w przestrzeni gospodarczej, jak i domowej.

Obejmy naprawcze do rur – jakie podtypy można wymienić?

Opaski naprawcze do rur i innego typu obejmy gwarantujące szczelne połączenie konstrukcji rurowych wyróżniają się prostą budową, jednak doskonale spełniają swoją funkcję. Ze względu na różnorodne zastosowania można podzielić je na kilka podtypów. Jednym z popularniejszych jest obejma naprawcza do rur PCV. Może być ona wykonana zgodnie z wymogami indywidualnych zamówień. Produkowana jest w oparciu o szczegóły techniczne odpowiedniej rury. Kryteriami, które uwzględnia się przy takim zleceniu są: średnica, długość uszczelnienia i ciśnienia, a także wielkości ubytków rur. Istnieją także bardzo uniwersalne warianty, które z powodzeniem dostosują się do instalacji o szerokim zakresie średnicy zewnętrznej oraz modele do uszczelnień punktowych (np. drobnych pęknięć oraz dziur). Materiał, z jakiego wykonywane są obejmy to żeliwo lub stal ocynkowana, nierdzewna lub kwasoodporna. Wśród popularnych produktów dostępnych u producentów opasek naprawczych wymienić można m.in.: opaski naprawcze, doszczelniacze złączy kielichowych, łączniki rurowe RR, a także różnego rodzaju uszczelki i zabezpieczenia elementów wodno-kanalizacyjnych.

Co wyróżnia profesjonalne obejmy naprawcze do rur?

Dzięki profesjonalnym opaskom, łącznikom czy też obręczom do rur możliwa jest ich szybka, prosta i niezwykle skuteczna naprawa, która nie wymaga spawania czy klejenia. Remontowane elementy zachowują więc swoją pierwotną formę konstrukcyjną. Przy użyciu odpowiednich złączy możliwe jest także połączenie rur o tej samej średnicy, pozostawiając je bez widocznych zmian. Niektóre obejmy o charakterze łączącym umożliwiają zespolenie rur o bosych końcach. Sprawdza się to w przypadku rur stalowych, żeliwnych, PCV i azbestowo- cementowych. Nowoczesne egzemplarze zaprojektowane przez najlepszych producentów zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Profesjonalne obejmynaprawcze do rur to jednak nie tylko gwarancja pełnego bezpieczeństwa, ale także wygoda w łączeniu elementów wykonanych z różnych materiałów. Dzięki innowacyjnym technologiom wykorzystanym w produkcji, pozostają one kompatybilne nawet wtedy, kiedy łączone elementy rurowe są od siebie różne.

Obejma Naprawcza do Rur BARTEK PPH

18 lutego 2022

Obejmy naprawcze w instalacjach wodociągowych

Awarie w dobrze wykonanych instalacjach wodociągowych nie są co prawda częstym zjawiskiem, jednak jeśli już do nich dochodzi, to problem może być złożony i trudny do wyeliminowania. Z pomocą przychodzą producenci nowoczesnych opasek naprawczych na rury o różnej specyfice dostosowanej do wymogów określonych instalacji. Stosowanie dobrze dobranych obejm może zapobiec konieczności podejmowania skomplikowanych i inwazyjnych napraw z użyciem drogiego sprzętu. Tego typu elementy wykorzystywane są w wielu branżach. Stanowią doskonałą alternatywę dla naprawy lub nawet wymiany zepsutych części, co pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze.

Jaką rolę pełnią nowoczesne obejmy naprawcze?

Podziurawione lub uszkodzone rury wymagają niestety często całkowitej wymiany. Jednak w wielu przypadkach, o ile ubytek nie jest duży, a usterka łatwa do wyeliminowania, wystarczy montaż właściwej opaski naprawczej. Istnieje wiele typów, rozmiarów i materiałów cechujących tego typu elementy. Najlepsze obejmy naprawcze do rur wyróżnia wysoka jakość użytej stali i idealne dopasowanie do uszczelnianego fragmentu instalacji. Pełnią one rolę swoistego izolatora w rurociągach zarówno nadziemnych, jak i podziemnych instalacji. Dzięki swojej wysokiej funkcjonalności cieszą się uznaniem wśród fachowców wielu dziedzin. Mogą służyć nie tylko do napraw instalacji wodno-kanalizacyjnych, ale z powodzeniem sprawdzą się także w przemyśle górniczym, budownictwie, instalacjach gazowych oraz w eksploatacji głębinowej. Przy ich zastosowaniu możliwe jest również przesyłanie gazów, cieczy i ciał stałych. Gotowe nowoczesne obejmy dostarczane są monterom w stanie gotowym do użycia. Zapewniają łatwy i bezpieczny montaż. Wyróżnia je lekkość, trwałość i funkcjonalność, dzięki czemu łatwo jest umieścić je nawet w miejscach o utrudnionym dostępie.

Rury wodociągowe – jak poradzić sobie z ich awarią?

Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnych nie zawsze jest równoznaczna z koniecznością jej całkowitej wymiany. W większości przypadków rozwiązaniem problemu, takiego jak ubytek w materiale, będzie specjalistyczna obejma naprawcza do rur. Przed jej założeniem należy upewnić się, że pasuje ona do rodzaju, materiału i średnicy rury, podając średnicę zewnętrzną uszkodzonej rury lub jej obwód. Podczas przeprowadzania prac naprawczych i modernizacyjnych okazuje się że użycie dobrze dobranej opaski naprawczej skraca czas i koszt naprawy. Zapewnia ona trwałe i szczelne połączenia elementów w stosunkowo krótkim czasie. Obejmy naprawcze stanowią ratunek w przypadku pojawienia się wszelkich pęknięć rur. Elementy te redukują ryzyko wymiany instalacji. Należy jedynie zamontować je w miejscu pojawienia się uszkodzenia. Nałożona opaska naprawcza dzięki gumowej uszczelce, która stanowi integralną część obejmy, doskonale uszczelnia wyciek. Poprzez idealne uszczelnienie obiektu zapobiega ona jego przeciekaniu, ułatwiając jednocześnie sam proces instalacji obejmy. Samą opaskę zakłada się natomiast na rurze przy pomocy kilku śrub. Nowoczesne materiały stosowane do produkcji tego typu elementów chronią instalację przed korodowaniem, dzięki czemu rurami płynie czysta woda zdatna do picia.

Specjalistyczne obejmy naprawcze – specyfika i montaż

Dzięki specjalistycznym obejmom produkowanym z wysokojakościowych i odpornych na wszelkiego typu uszkodzenia materiałów możliwe jest szybkie i trwałe rozprawienie się z problemem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Czas założenia obejmy na uszkodzony fragment rury nie przekracza kilku minut i nie wymaga skomplikowanych umiejętności. Może to zrobić każdy nawet nie posiadając specjalistycznego wykształcenia. Dzięki tak szybko wykonanej czynności nie jest konieczne nawet odłączanie wody podczas podejmowanej naprawy. Dostosowane do uszczelniania ubytków oraz ochrony części konstrukcji rur obejmy wykorzystywane są na całym świecie. Pozwalają załatać wszelkie pęknięcia powstałe w efekcie uszkodzeń różnego pochodzenia. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji są one w stu procentach bezpieczne dla zdrowia, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku instalacji wody pitnej. Istotną zaletą wysokiej jakości obejm naprawczych do rur jest to, że nie wymagają ich rozcinania, gwintowania czy spawania. Umożliwiają więc szybką i nieinwazyjną naprawę wszelkich awarii.

Opaska Uszczelniająca do Rur BARTEK PPH

24 stycznia 2022

Skuteczne zastosowanie łączników, opasek i kielichów uszczelniających

Woda bieżąca jest dostarczana w sposób ciągły. Prócz domów i mieszkań, dochodzi do przedsiębiorstw zajmujących się przemysłem czy też punktów miejskich. Dzieje się tak za sprawą instalacji sanitarnej, która odprowadza wodę z zakładu wodociągowego. W praktyce jest to system złożony z dużej liczby rur, przy czym komponenty powinny być odporne na ciśnienie, wpływ wysokiej temperatury oraz związki chemiczne. Choć połączone elementy mogą być niezwykle wytrzymałe, to nieustannie narażone są na eksploatację i takie czynniki jak pękniecie lub odkształcenie mogą wpłynąć na swobodny dostęp do cieczy. Istnieją specjalne narzędzia umożliwiające sprawną renowację rur, dzięki czemu instalacja staje się odporniejsza. Decydując się na naprawę, warto zastosować

Obejmy naprawcze do rur — sprawna naprawa instalacji

Aby mieć dostęp do bieżącej wody, należy zwrócić uwagę na to, czy instalacja sanitarna jest zamontowana prawidłowo, przy czym uszkodzenie jakiegokolwiek elementu składowego powinno wiązać się z natychmiastową reakcją. Decydując się na naprawę rury pod ciśnieniem, warto sprawdzić wiele możliwych rozwiązań. Nie zawsze należy realizować uciążliwe czynności takie jak np. wymiana całej aparatury. Istnieją różne akcesoria reparacyjne, które pomogą w skutecznym i sprawnym uszczelnieniu konstrukcji. Jednym z nich jest obejma naprawcza do rur, która posłuży do zatamowania uszkodzeń i pęknięć, które mogą wystąpić w instalacjach wody bieżącej. Może być stosowana zarówno w zakładach ściekowych, jak i w domowych warunkach. Kluczową rolę odgrywają śruby mocujące, dzięki którym montaż nie będzie stanowić większego problemu. Warto pamiętać, że sprzęt może uszczelnić na pełnym obwodzie lub jeśli nie ma takiej potrzeby, bo uszkodzenie jest małe, można uszczelnić tylko samo pęknięcie lub wyciek. Używa się do tego obejmy naprawczej do rur tzw. 3/4. Jego zastosowanie pomoże w sytuacjach, które wymagałyby kosztownej eliminacji usterek.

Nie tylko opaski uszczelniające — łączniki

Przerwa między rurami może spowodować poważną usterkę instalacji sanitarnej. W takim przypadku potrzebny będzie inny sprzęt niż opaska uszczelniająca. Aby zapobiec awarii, warto zwrócić uwagę na specjalne akcesoria, zwane łącznikami, które pozwolą na stworzenie szczelnego połączenia bez konieczności spawania czy też klejenia. Składają się z korpusu, pokrywy i wzmocnionej uszczelki, dzięki której przepływ cieczy wewnątrz instalacji będzie niezaburzony. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu — od branży wodociągowej, aż po produkcję napojów. Rozwiązanie posłuży do powiązania rur z różnych materiałów jak żeliwo, stal oraz azbestocement, przy czym warto pamiętać, że mogą mieć niejednolitą średnicę zewnętrzną, jednak bose końce powinny posiadać ten sam nominał. Łącznik będzie odpowiedni również dla rur z polichlorku winylu oraz polietylenu, jednak wtedy zaleca się zastosować odpowiedni pierścień wzmacniający.

Doszczelniacze — elementy uszczelniające dla rur kielichowych

Dzięki właściwościom takim jak odporność na ogień oraz trwałość, rury i kształtki kielichowe są często wykorzystywane w branży wodociągowej, przy czym w takich instalacjach należy zachować środki ostrożności. W przypadkach awarii stosuje się specjalne elementy pozwalające na sprawną naprawę rozszczelnionych połączeń. Doszczelniacze można stosować w trakcie budowy sieci, aby zapobiec rozszczelnieniu w przyszłości. Doszczelniacze służą do skręcenia i uszczelniania rur zakończonych kielichem. Ich montaż nie stanowi większego problemu, ponieważ nie wymaga umiejętności spawalniczych. W praktyce polega na skręceniu śrub, dzięki czemu zachodzi szybkie zejście się złącza z gumową uszczelką, Takie rozwiązanie powoduje, że komponenty są ze sobą trwale połączone i umożliwiają bieżący przepływ cieczy. Aby poprawnie zamontować uszczelkę, należy ją przyciąć i dopasować tak, by przylegała do obwodu rury. Akcesoria są wytrzymałe za sprawą stali nierdzewnej, która sprawia, że mimo kontaktu z wodą przemysłową, element jest odporny na korozję.

Opaska naprawcza DN 65/200 jednodzielna

20 grudnia 2021

Rodzaje i odporność metali wykorzystywanych do obróbki: stal czarna, nierdzewna i kwasoodporna

Opaski naprawcze do rur, ze względu na bezpośredni kontakt z medium korozyjnym, muszą spełniać warunek nierdzewności. Wystawiane na działanie czynników atmosferycznych i termicznych wymagają zastosowania odpowiednich mieszanek pierwiastków, które zapewnią im skuteczną ochronę przed rdzą. W zależności od zastosowania i stopnia zagrożenia korozją, wykorzystujemy rodzaj stali o określonym składzie i proporcjach, który najlepiej spełni swoją rolę.

Stal czarna – metody obróbki i ochrony przed korozją

Zwykła stal czarna (inaczej węglowa) to, w uproszczeniu, stop żelaza z węglem, przy czym udział tego drugiego nie przekracza 2,11%. Zawartość samego żelaza wynosi więc 97,89%. Jeśli chcemy uzyskać stal żeliwną, ilość węgla w składzie musi sięgać do 6,67%. Stal czarna powstaje w formie arkuszy lub szpuli, które w określony sposób przetwarzane są na konkretne produkty. Dzięki obecności węgla obejmy naprawcze do rur wykonane ze stali czarnej odznaczają się szczególną odpornością i trwałością.

Wyróżniamy trzy metody obróbki stali węglowej. Jednym z nich jest tak zwane walcowanie na gorąco. Materiał, oznaczany symbolem HR, przeciskany jest przez rozgrzane walce, które rozgniatają go na grubość około 1,2 mm. Stal walcowana na zimno obrabiana jest natomiast w sposób przeciwny, a więc arkusze czy szpule przepuszcza się przez zimne walce. Dzięki temu zyskują one jeszcze lepsze właściwości i umożliwiają większą precyzję podczas produkcji. Stal zimnowalcowata ma szerszy zakres jeśli chodzi o grubość – może ona wynosić od 0,3 do 3 mm. Oznaczana jest symbolem CR.

Stal węglowa nie jest odporna na korozję, więc bardzo łatwo ulega przemianie w sypki tlenek znany jako rdza (Fe2O3), która powoduje utratę jej pierwotnych właściwości wytrzymałościowych. Wpływ atmosfery jest dla niej szkodliwy, dlatego, w celu ochrony materiału, stosuje się specjalne powłoki galwaniczne. W związku z tym wyróżniamy trzecią metodę obróbki stali węglowej, jaką jest cynkowanie. Cynk zabezpiecza metal przed wystąpieniem korozji, dzięki czemu jest jeszcze wytrzymalszy, i, tym samym, charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem. Stal ocynkowana wykorzystywana jest między innymi przy produkcji śrub opasek naprawczych do rur PCV oraz elementów różnych maszyn lub urządzeń wystawianych na działanie czynników atmosferycznych. Stal ocynkowana posiada symbol HDG.

Stal nierdzewna – materiał zabezpieczony chromem

Cynkowanie to nie jedyna metoda zabezpieczenia stali przed korozją. Oprócz niego stosuje się na przykład chromowanie, niklowanie czy malowanie proszkowe. Stalowa obejma naprawcza do rur wykorzystywana w przemyśle, w miejscach wilgotnych narażonych na rdzewienie (gleba, woda) wzmacniana jest przy pomocy dodatków stopowych wchodzących w skład chemiczny mieszaniny. Mówimy tu jednak przede wszystkim o chromie odpowiedzialnym za nierdzewność materiału.

Właśnie dzięki wykorzystaniu chromu uzyskujemy stal nierdzewną, na której powierzchni powstaje niewidoczna, szczelna i mocna warstwa tlenku chromowego chroniąca metal przed dalszym dostępem do czynników powodujących korozję. Chrom wchodzi w reakcję z tlenem, dzięki czemu powierzchnia ochronna naturalnie się odbudowuje po powstałych uszkodzeniach mechanicznych lub chemicznych.

Powszechnie dostępne obejmy naprawcze do rur stalowych wykonywane są ze stali nierdzewnej, która w składzie chemicznym zawiera <0,08% węgla i 16% chromu, resztę natomiast stanowi żelazo. Cechują się przez to znakomitą odpornością na warunki wodne i glebowe, które nie są specjalnie agresywne chemicznie. Odporność stali nierdzewnej dodatkowo wzrasta poprzez zastosowanie molibdenu.

Stal kwasoodporna – stop wzbogacony niklem

W środowiskach o odczynach bardziej kwasowych, takich jak kanalizacja, ścieki czy obiekty, w których istnieje ryzyko kontaktu z kwasami lub dużego zasolenia używa się stali kwasoodpornej. Należy ona do grupy wysokostopowych metali nierdzewnych, które wykazują się wysoką odpornością na wpływ różnych rodzajów kwasów bez względu na proporcje czy rozcieńczenie. Obejma uszczelniająca do rur wykonana ze stali nierdzewnej doskonale znosi wpływ rozmaitych czynników atmosferycznych i termicznych. Z tego też powodu materiał znajduje zastosowanie w środowiskach agresywnych chemicznie oraz takich, w których panują skrajnie wysokie temperatury.

W jej składzie, oprócz chromu, znajduje się około 11% niklu. Jest to dość drogi pierwiastek, dlatego, ze względów ekonomicznych, stal kwasoodporną powinno się stosować tylko tam, gdzie naprawdę jest to wymagane. Obecność niklu nadaje stali austenitycznej struktury, dzięki której materiał jest łatwiejszy w obróbce i spawaniu. Często ma charakterystyczny zielonkawy odcień, jest bardziej matowa i mniej refleksyjna niż zwykła stal nierdzewna.

W zależności od zastosowanej mieszanki pierwiastków i określonych proporcji, jesteśmy w stanie uzyskać idealną stal przystosowaną do pracy w trudnych, często szkodliwych dla tego materiału warunkach. Aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie całej instalacji, należy dobrać odpowiednie obejmy oraz śruby, które nie ulegną korozji w kontakcie z czynnikami środowiskowymi.

25 listopada 2021

Rodzaje gum wykorzystywanych do produkcji uszczelnień

Uszczelki gumowe, ze względu na dużą liczbę wariantów dostępnych na rynku, mają szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w wielu branżach i gałęziach przemysłu, bowiem odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie maszyn i urządzeń. Cechuje je przy tym mnóstwo właściwości, które sprawiają, że można je zastosować do pracy w różnych warunkach. Na rynku znajdziemy obecnie ponad sto odmian materiałów gumowych wykorzystywanych w produkcji uszczelek. Spośród nich możemy wyróżnić kilka tych najbardziej podstawowych.

Uszczelnienia dla każdej branży – zalety i zastosowania gum uszczelniających

Najważniejsze cecha gumowych uszczelnień to zdolność do odkształcenia odwracalnego sprężystego. Uszczelki gumowe zapewniają minimalną przepuszczalność gazu i cieczy. W związku z tym stosuje się je między innymi w przemyśle AGD do budowy pralek, lodówek i innych urządzeń, w których gromadzi się woda. Oprócz tego znajdują zastosowanie w instalacjach kanalizacyjnych i wodociągowych, a nawet w motoryzacji – między innymi blokują wyciek oleju i wygłuszają wnętrze pojazdu dzięki elementom uszczelniającym w drzwiach i oknach. Gumowe uszczelniacze są elastyczne, a tym samym niezwykle wytrzymałe na ściskanie oraz odporne na czynniki fizyko-chemiczne. Dzięki temu wykorzystujemy je również w branży chemicznej, gdzie stosowane substancje nie wpływają na ich trwałość. Z kolei wysoka odporność na obciążenia sprawia, że gumowe uszczelki sprawdzają się jako element konstrukcyjny maszyn i urządzeń przemysłowych. Na rynku znajdziemy także uszczelnienia trudnopalne i wyjątkowo wytrzymałe, jeśli chodzi o wpływ czynników atmosferycznych. Takie warianty można więc stosować w szerokim zakresie temperatur. Poza tym istnieją uszczelki produkowane specjalnie dla przemysłu spożywczego. Wytworzone odpowiednich materiałów mogą mieć kontakt z wodą pitną lub jedzeniem, w żaden sposób nie wpływając na ich jakość.

Podstawowe typy gum uszczelniających – popularne warianty uszczelniaczy

Szerokie zastosowanie elastycznych uszczelek wynika z faktu, że do ich produkcji wykorzystuje się rozmaite materiały. Każdy z nich odznacza się nieco odmiennymi właściwościami, dlatego finalnie otrzymujemy wysokiej jakości produkty dopasowane do określonego charakteru pracy. Jeden rodzaj szczególnie dobrze będzie znosił niskie temperatury, inny natomiast wykaże się większą odpornością na czynniki mechaniczne. Dlatego też warto znać przynajmniej kilka najważniejszych odmian materiałów gumowych najczęściej wykorzystywanych przy produkcji uszczelek.

EPDM – wytrzymały kauczuk o wielu właściwościach

EPDM, czyli kauczuk etylenowo-propylenowo dienowy, charakteryzuje się przede wszystkim wysoką odpornością na temperatury. Można go stosować w warunkach od -40 do aż 100 stopni Celsjusza, jednak dostępne są również specjalne odmiany będące w stanie funkcjonować nawet przy 180. Materiał ulega odwracalnej deformacji w wyniku działania siły, bez naruszania jego struktury. EPDM ma zastosowanie między innymi w motoryzacji. Jest odporny na działanie oleju hamulcowego oraz płynów hydraulicznych tworzonych na bazie estrów fosforanowych. Wykorzystuje się go do produkcji opon i dętek, a także przy budowie układu amortyzacji. Dzięki wysokim właściwościom uszczelniającym znajduje zastosowanie również przy budowie dachów, tarasów i okien, a nawet przestrzeni placów zabaw. W dodatku kauczuk EPDM nie zużywa się pod wpływem rozpuszczalników polarnych oraz nie powoduje odbarwień ani nie ulega promieniowaniu UV.

Uszczelki z gumy NBR – wysoka odporność na smary i oleje

Kauczuk akrylonitrylo-butadienowy (NBR) stosuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie panują niskie temperatury, jednak jego odporność w tym zakresie sięga do 60 stopni Celsjusza, a odmiany bardziej szlachetne są w stanie wytrzymać nawet 100. Tego typu materiał wykazuje szczególną odporność na działanie zimna oraz wpływ smarów, olejów silnikowych i płynów hydraulicznych. Co więcej, wysoka wytrzymałość zapewnia mu ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki wszystkim tym zaletom NBR jest często wykorzystywany przy produkcji maszyn wystawianych na trudne warunki otoczenia i intensywne obciążenia. Jako że materiał ten może bezpiecznie funkcjonować w kontakcie z wodą przemysłową, równie duże zastosowanie ma w budowie instalacji kanalizacyjnych. Kauczuku NBR nie należy stosować w przypadku elementów, w których wykorzystywane są smary i oleje silikonowe, a także płyny hamulcowe zawierające glikol. Nie zaleca się również, by materiał wchodził w kontakt z estrami oraz stężonymi kwasami. Podobnie, jak w przypadku kauczuku SBR, akrylonitrylo-butadienowy źle znosi obecność węglowodorów chlorowanych i aromatycznych.

Kauczuk SBR – uszczelki dla przemysłu motoryzacyjnego i obuwniczego

Równie popularna jest guma SBR, czyli butadienowo-styrenowa. W bardzo wielu przypadkach stanowi alternatywę dla naturalnego kauczuku, a to ze względu na bardzo dobrą elastyczność. Do tego posiada wysoką odporność na czynniki fizyko-mechaniczne, a więc zginanie, ścieranie i rozdarcia. Nie zużywa się również pod wpływem działania wody, kwasów, alkoholi i płynów hamulcowych zawierających glikol. Dzięki temu SBR ma szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Powstają z niego uszczelki do układów hamulcowego i chłodzenia, systemu spryskiwaczy oraz opon, a także elementy układów amortyzujących. Oprócz tego kauczuk butadienowo-styrenowy wykorzystuje się w produkcji podeszew do butów. Jeśli chodzi o inne branże, SBR znajduje się w składzie powszechnie używanych podkładek pod myszki komputerowe oraz specjalnych osłon na nóżki mebli, które zapobiegają ślizganiu się. Oprócz tego materiał ma zastosowanie przy produkcji akcesoriów reklamowych oraz elementów odzieży. Pomimo szerokiego zastosowania, musimy pamiętać, że guma SBR źle znosi kontakt z olejami mineralnymi – pod ich wpływem pęcznieje i rozpuszcza się. Nie zaleca się stosować jej również przy obecności benzyny oraz węglowodorów chlorowanych, aromatycznych i alifatycznych. Poza tym kauczuk SBR zalicza się do materiałów palnych.

Odpowiedni dobór uszczelki to podstawa przy konstruowaniu trwałych elementów maszyn i urządzeń. Mnóstwo wariantów dostępnych na rynku sprawia, że gumowe uszczelnienia znajdują obecnie zastosowanie w niemal każdej branży produkcyjnej. Poszczególne typy materiałów oferują konkretne cechy, które najlepiej sprawdzą się w określonej gałęzi przemysłu. Należy zatem wiedzieć, który produkt będzie najlepszy w określonym przypadku.

3 marca 2020

Wróciliśmy do pierwotnej nazwy firmy; po 13 latach SAM PPH jest znowu Bartkiem!

Od 1985 roku nasza firma działała i wdrażała rozwiązania pod nazwą Bartek i stąd też w logo mamy drzewo – od dębu Bartek.

Pod tą nazwą wdrożyliśmy opaski ze stali nierdzewnej na rynek polski i dopiero w 2007 roku nazwa została zmieniona na SAM PPH.

Zmiana z SAM PPH na Bartka podyktowana jest powrotem do silnych korzeni firmy, okazją do zmian na lepsze i co najważniejsze – łatwą do wymówienia i zapamiętania nazwą.

28 września 2018

Jak dobrać opaskę naprawczą do średnicy zewnętrznej rury?

Nazwy opasek naprawczych na naszej stronie podawane są według średnicy nominalnej (oznaczenie – „DN”). Drugim członem nazwy jest ich długość podana w mm. 

Średnica nominalna rury DN to wewnętrzna średnica przelotowa rury.

Tak więc, na przykład opaska naprawcza DN 100/250 oznacza opaskę naprawczą o średnicy nominalnej 100 mm i długości 250 mm.

W tabeli prezentowane są średnice wewnętrzne i zewnętrzne rur wykonane z materiałów takich jak: stal (ST), żeliwo (ŻL), azbesto-cement (AC) oraz plastik: PCV (poprawna nazwa polska – PCW polichlorek winylu) i PE (polietylen) oraz porównanie oznaczeń średnic podawanych w calach ( ” ) do średnicy nominalnej (DN).

Zewnętrzny wymiar rury może różnić się od podanego w tabeli o ± 4 mm, opaska uszczelniająca nadal spełni swoje zadanie.