691 600 831 (dni robocze w godz. 8:00 – 16:00)
Rabat na opaski naprawcze na zamówienia od 1500 zł – dowiedz się więcej
Dostawa od 15 zł – zobacz opcje
menu

Jakie właściwości mają obejmy naprawcze do rur?

27 maja 2022

Obejma naprawcza do rur DN 100/500

Zepsuta rura – dziurawa lub nieszczelna – nie musi być powodem to wymiany całej instalacji. Dostępnych jest wiele metod umożliwiających skuteczną i trwałą naprawę. Najprostszą formą elementu naprawczego jest metalowa łata, którą można nałożyć, aby zakryć ubytek. Należy ją przytwierdzić do powierzchni poprzez wykonanie spoin pachwinowych. Ścianka rury w obszarach spoiny musi mieć wystarczającą grubość i być wolna od wad. Ten sposób jest jednak rzadko stosowany z uwagi na fakt, że to proces wymagający wprawy i odpowiedniego sprzętu, a istnieją znacznie szybsze opcje.

Zalety stosowania opasek uszczelniających

Obejmy naprawcze to proste i solidne rozwiązanie do reparacji rur stalowych, miedzianych, azbestowo cementowych, żeliwnych i plastikowych. Mogą być stosowane do trwałej naprawy pęknięć czy dziur w rurach. Opaska uszczelniająca ze stali nierdzewnej jest najczęściej produkowana ze stali AISI 430 lub AISI 304. Obejma jest wyposażona w uszczelkę z gumy, którą tworzy się z różnego rodzaju materiałów takich jak np. EPDM, NBR. Uszczelka ma powierzchnię w kratkę i przy większych średnicach wkładkę metalową, co wpływa na jej szczelność. Na rynku dostępne są również ogniochronne opaski uszczelniające, które przy wysokiej temperaturze (220°C) pęcznieją i wypełniają części rur.

Opaski działają w instalacjach naziemnych oraz podziemnych, zapobiegając przedostawaniu się brudu, wody, owadów i innych elementów do rury. Ponadto są odporne na chemikalia, promienie ultrafioletowe, rozwój grzybów i gaz kanalizacyjny. Sprawdzą się na uszkodzonych odcinkach rur – w miejscu pęknięć wzdłużnych i poprzecznych, punktowych, liniowych, korozji, porów, wżerów bądź nieszczelności spowodowanych mrozem. Można opaską uszczelniającą łączyć ze sobą rury o takiej samej średnicy zewnętrznej. Możliwy jest ich montaż również w instalacjach z wodą pitną. Jeśli producent ma Atest do kontaktu z wodą pitną. Takie niewielkie akcesoria pomogą znacząco zaoszczędzić czas i pieniądze na poważnych i drogich naprawach układów wodno-kanalizacyjnych. Nie wymagają także pomocy specjalisty. Oprócz tego służą też często do skorygowania nieszczelności systemów sprężonego powietrza, a także rozbudowy instalacji wodnych przy ciśnieniu roboczym nieprzekraczającym 10 bar.

Rola obejmy rur w sieci wodociągowej

Konstrukcja sieci wodociągowej opiera się na zwartym i skutecznym podłączeniu przyłączy do głównego rurociągu. Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie obejmy do danego rurociągu. W związku z tym należy zweryfikować, z jakiego materiału jest zbudowany, aby dobrać odpowiedni rozmiar opaski . Ze względu na różne średnice zewnętrzne rur metalowych, azbestocementowych, PCV/PE zalecane są różne opaski Konieczny będzie pomiar średnicy rurociągu i przyłącza oraz sprawdzenie jego typu.

Obejmy naprawcze do rur – szybki sposób na usunięcie usterki

Nieszczelność czy dziura w rurze nie musi od razu być powodem do jej wymiany. Z pomocą przychodzą obejmy naprawcze do rur, które służą do eliminacji usterki. Maksymalne ciśnienie w sieci wodociągowej, które uszczelni opaska, to 6 -10 bar w zależności od średnicy uszkodzonej rury. Innym ich zastosowaniem jest łączenie rur zakończonych bosym końcem o jednakowym przekroju zewnętrznym. Można ją z łatwością osadzić w wybranym miejscu dzięki dołączonym śrubom mocującym. Nakładka zakryje pęknięcie, co pozwoli na dalsze korzystanie z instalacji bez konieczności kosztownych, gruntownych remontów. Tego typu uszczelniacze są oferowane przez producentów w różnych wariantach długości. Można je dopasować do szerokiego zakresu średnicy zewnętrznej – od 18 do nawet 1256 mm. Obejma uszczelniająca może także pełnić rolę łącznika dla rur. Wybór opasek naprawczych obejmuje szeroką gamę produktów, których głównym celem jest przywrócenie uszkodzonych systemów rurowych do ich pierwotnej zdolności serwisowej i oczekiwanej żywotności.