691 600 831 (dni robocze w godz. 8:00 – 16:00)
Rabat na opaski naprawcze na zamówienia od 1500 zł – dowiedz się więcej
Dostawa od 15 zł – zobacz opcje
menu

Obejma naprawcza do rur – charakterystyka

22 czerwca 2022

Opaski naprawcze producent

Niewielka usterka układu wodno-kanalizacyjnego nie musi być powodem do obaw. Kosztowna naprawa i wzywanie fachowca to nie jedyne rozwiązanie. Nawet amator może sam poradzić sobie z usunięciem defektu dzięki użyciu gotowego zestawu naprawczego do rur. Opaski naprawcze do rur PCV, żeliwnych czy stalowych pozwalają na pozbycie się przecieków czy nieszczelności w łatwy, szybki i przede wszystkim tani sposób. W środku obejma wyścielona jest specjalnie wyprofilowaną gumą , co tworzy skuteczną izolację i narzędzie lepiej przylega do powierzchni rury. W ten sposób zapewnione jest najlepsze uszczelnienie i każdy przeciek zostaje zatamowany.

Jak wybrać zestaw naprawczy do rur?

Wiele osób zastanawia się, czy pęknięta rura może być nadal eksploatowana. Odpowiedź brzmi: tak, przy odpowiednim jej uszczelnieniu. Sprawdzi się tu obejma naprawcza do rur PCV, która zabezpieczy uszkodzone miejsce i umożliwi dalsze użytkowanie instalacji wodnej. Wykorzystanie tego narzędzia jest niezwykle proste – wystarczy jedynie zamocować dwie jego części na szczelinie i zacisnąć je. Warto wyposażyć się w taki zestaw w razie nagłych wypadków – woda jest niezbędna w domu, a szybka naprawa pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na dodatkowy aspekt, jakim jest atest PZH. Jest konieczny w przypadku komponentów używanych przy naprawie instalacji z wodą pitną.

Jak zbudowane są opaski naprawcze na rury?

Opaski naprawcze wytwarza się ze stali nierdzewnej lub do specjalnych celów z kwasoodpornej , a ich wnętrze wyłożone jest specjalną gumą dla lepszego przylegania do rury. Blacha o dużej grubości zapewnia trwałość, wytrzymałość i skuteczność ochrony przed wyciekami. Producenci oferują wiele ich wymiarów i długości na zamówienie. Obejma naprawcza do rur posiada też różne konfiguracje, które zależą od średnicy. Wyróżnia się opcje jedno-, dwu, a nawet dziesięciodzielne. Maksymalna temperatura, w której zachowują swoje właściwości, wynosi nawet do 130°C dla wody, natomiast graniczne ciśnienie robocze to 10 bar.

Gotowy zestaw naprawczy jest złożony z kilku elementów: samocentrującego systemu zamykającego, kątownika napinającego, mostka napinającego i płyty mostkowej ze stali, śrub i nakrętek. Uszczelka ma kształt kratownicy, co sprawia, że gwarantuje skuteczniejsze hamowanie wycieków. Obejma cechuje się najwyższą jakością użytych materiałów i starannym wykończeniem – krawędzie są gratowane, aby zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo. Opaska naprawcza sprawdzi się nie tylko w rurach PCV, ale też wykonanych z innych tworzyw: stali, żeliwa czy mieszanek azbestowo-cementowych, a nawet betonowych. Do wyboru jest również rodzaj stali korpusu: nierdzewna bądź kwasoodporna. Stalowe obejmy rurowe są zdecydowanie lżejsze i bardziej plastyczne niż np. ich odpowiedniki żeliwne i nie pękają przy montażu.

Montaż opaski naprawczej na rurze

Aby umieścić obejmę naprawczą na rurze, pierwszym krokiem jest rozkręcenie jednego zamka i wyjęcie z niego śruby. Następnie należy poluzować resztę w taki sposób, aby śruby nadal znajdowały się w otworach. W dalszej kolejności trzeba otworzyć szeroko opaskę i umieścić ją na rurze tak, aby mieć łatwe dojście do zamka. Wówczas można zakręcić pierwszą śrubę, która delikatnie zaciśnie narzędzie na rurze i kolejno dokonać tego samego z pozostałymi. Odpowiednie zaciśnięcie opaski sprawi, że wyciek zostanie zahamowany, a instalacja skutecznie uszczelniona.

Najczęstsze zastosowania opasek naprawczych

Opaski naprawcze na rury cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, jak i fachowców. Są wykorzystywane do naprawy rurociągów dystrybuujących wodę, ścieki, media nieagresywne i substancje obojętne chemicznie. Najczęściej kupuje się je w celu uszczelnienia pęknięcia przewodu, pokrycia ubytków w spawach, łączenia rur czy zasłonięcia miejsc porowatych, szczelin i otworów. Niektóre typy obejm stosuje się również do podłączeń sanitarnych, gazowych czy przemysłowych. Na rynku z łatwością można zamówić opaskę u producenta zgodną z indywidualnymi potrzebami