691 600 831 (dni robocze w godz. 8:00 – 16:00)
Rabat na opaski naprawcze na zamówienia od 1500 zł – dowiedz się więcej
Dostawa od 15 zł – zobacz opcje
menu

Skuteczne zastosowanie łączników, opasek i kielichów uszczelniających

24 stycznia 2022

Opaska Uszczelniająca do Rur BARTEK PPH

Woda bieżąca jest dostarczana w sposób ciągły. Prócz domów i mieszkań, dochodzi do przedsiębiorstw zajmujących się przemysłem czy też punktów miejskich. Dzieje się tak za sprawą instalacji sanitarnej, która odprowadza wodę z zakładu wodociągowego. W praktyce jest to system złożony z dużej liczby rur, przy czym komponenty powinny być odporne na ciśnienie, wpływ wysokiej temperatury oraz związki chemiczne. Choć połączone elementy mogą być niezwykle wytrzymałe, to nieustannie narażone są na eksploatację i takie czynniki jak pękniecie lub odkształcenie mogą wpłynąć na swobodny dostęp do cieczy. Istnieją specjalne narzędzia umożliwiające sprawną renowację rur, dzięki czemu instalacja staje się odporniejsza. Decydując się na naprawę, warto zastosować

Obejmy naprawcze do rur — sprawna naprawa instalacji

Aby mieć dostęp do bieżącej wody, należy zwrócić uwagę na to, czy instalacja sanitarna jest zamontowana prawidłowo, przy czym uszkodzenie jakiegokolwiek elementu składowego powinno wiązać się z natychmiastową reakcją. Decydując się na naprawę rury pod ciśnieniem, warto sprawdzić wiele możliwych rozwiązań. Nie zawsze należy realizować uciążliwe czynności takie jak np. wymiana całej aparatury. Istnieją różne akcesoria reparacyjne, które pomogą w skutecznym i sprawnym uszczelnieniu konstrukcji. Jednym z nich jest obejma naprawcza do rur, która posłuży do zatamowania uszkodzeń i pęknięć, które mogą wystąpić w instalacjach wody bieżącej. Może być stosowana zarówno w zakładach ściekowych, jak i w domowych warunkach. Kluczową rolę odgrywają śruby mocujące, dzięki którym montaż nie będzie stanowić większego problemu. Warto pamiętać, że sprzęt może uszczelnić na pełnym obwodzie lub jeśli nie ma takiej potrzeby, bo uszkodzenie jest małe, można uszczelnić tylko samo pęknięcie lub wyciek. Używa się do tego obejmy naprawczej do rur tzw. 3/4. Jego zastosowanie pomoże w sytuacjach, które wymagałyby kosztownej eliminacji usterek.

Nie tylko opaski uszczelniające — łączniki

Przerwa między rurami może spowodować poważną usterkę instalacji sanitarnej. W takim przypadku potrzebny będzie inny sprzęt niż opaska uszczelniająca. Aby zapobiec awarii, warto zwrócić uwagę na specjalne akcesoria, zwane łącznikami, które pozwolą na stworzenie szczelnego połączenia bez konieczności spawania czy też klejenia. Składają się z korpusu, pokrywy i wzmocnionej uszczelki, dzięki której przepływ cieczy wewnątrz instalacji będzie niezaburzony. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu — od branży wodociągowej, aż po produkcję napojów. Rozwiązanie posłuży do powiązania rur z różnych materiałów jak żeliwo, stal oraz azbestocement, przy czym warto pamiętać, że mogą mieć niejednolitą średnicę zewnętrzną, jednak bose końce powinny posiadać ten sam nominał. Łącznik będzie odpowiedni również dla rur z polichlorku winylu oraz polietylenu, jednak wtedy zaleca się zastosować odpowiedni pierścień wzmacniający.

Doszczelniacze — elementy uszczelniające dla rur kielichowych

Dzięki właściwościom takim jak odporność na ogień oraz trwałość, rury i kształtki kielichowe są często wykorzystywane w branży wodociągowej, przy czym w takich instalacjach należy zachować środki ostrożności. W przypadkach awarii stosuje się specjalne elementy pozwalające na sprawną naprawę rozszczelnionych połączeń. Doszczelniacze można stosować w trakcie budowy sieci, aby zapobiec rozszczelnieniu w przyszłości. Doszczelniacze służą do skręcenia i uszczelniania rur zakończonych kielichem. Ich montaż nie stanowi większego problemu, ponieważ nie wymaga umiejętności spawalniczych. W praktyce polega na skręceniu śrub, dzięki czemu zachodzi szybkie zejście się złącza z gumową uszczelką, Takie rozwiązanie powoduje, że komponenty są ze sobą trwale połączone i umożliwiają bieżący przepływ cieczy. Aby poprawnie zamontować uszczelkę, należy ją przyciąć i dopasować tak, by przylegała do obwodu rury. Akcesoria są wytrzymałe za sprawą stali nierdzewnej, która sprawia, że mimo kontaktu z wodą przemysłową, element jest odporny na korozję.